לא רואים אותו, הוא שקוף, הוא כל הזמן סביבנו, מקיף אותנו וחודר לנו לגוף. האוויר שאנחנו נושמים מורכב מגזים (בעיקר חנקן, חמצן ופחמן דו חמצני) ונושא עימו אדי מים וחלקיקי אבק שאליהם ספוחים חומרים שונים.

זיהום אוויר יכול לנבוע ממקורות טבעיים כמו פעילות געשית, שריפות חורש טבעיות והסעת אבק ממדבריות וממעשה ידי אדם (אנתרופוגני): תהליכי תעשייה שונים, תחנות כוח לייצור חשמל, שריפת דלק מכלי רכב, הסקה ביתית, ריסוסים ועוד. לשם קבלת מידע לגבי מצב האוויר ואלפי המזהמים הנמצאים בו מקובל למדוד כמה מזהמים שמהווים מזהמי קריטריון, כלומר 5 מזהמים: תחמוצות חנקן, תחמוצות גופרית, אוזון, פחמן חד חמצני וחלקיקים, שהמצאותם באוויר היא אינדיקציה לנוכחות המזהמים האחרים. לזיהום אוויר בדר"כ אין ריח ולרוב לא ניתן להבחין בו בעין כפי שניתן לראות במקרה של זיהום אוויר שיראה כעשן שחור.

אוויר מזוהם נכנס לריאותינו וכך בנספג בדמנו ובגופנו. יחד איתו נכנסים מזהמים כמו תחמוצות חנקן, גופרית, חלקיקי פיח, דיוקסין, עופרת, ארסן, תרכובות אורגניות נדיפות, אוזון ועוד... ההשפעה הבריאותית משתנה בהתאם להרכב המזהמים שנמצאים באוויר, ככלל ניתן לומר שזיהום אוויר הוא גורם סיכון משמעותי למחלות לב, ריאה, שבץ וסרטן ריאות. בשנת 2014 קבע משרד הבריאות שזיהום אוויר בכלל וזיהום אוויר חלקיקי בפרט הינו מסרטן ודאי. הערכת ארגון הבריאות העולמי היא שבעולם מתים בשנה כ- 7 מיליון אנשים מוות מוקדם כתוצאה מזיהום אוויר, בישראל מתים כ-2,500 אנשים בשנה.
 
 

זיהום אוויר באזור מפרץ חיפה

במפרץ חיפה ניתש ויכוח על זיהום אוויר ומקורו. כדי לעמוד על נתוני זיהום האוויר מתבקש לנטר מזהמים נוספים שאינם נמנים על מזהמי הקריטריון וידוע שנפלטים מהתהליכים התעשייתיים המתרחשים באזור ולא רק מהתחבורה. המשרד להגנת הסביבה שב וטוען כי אין בידו ציוד מתאים לניטור שכזה ו/או שאין תקציב לניטור כזה. במרץ 2015ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, הצהיר כי נמצא קשר סיבתי בין זיהום אוויר לתחלואה עודפת במפרץ חיפה.

 

תרבות הצריכה וזיהום אוויר
 
צריכה מוגברת משמע יותר ייצור בתעשייה המזהמת את הסביבה (גם כאשר היא עומדת בתקנים הכי מחמירים שיש), יותר שינוע בים, באוויר וביבשה ויותר פסולת - כל אלה תורמים לזיהום האוויר
 
זיהום אויר
 
 
 

כל אחד יכול לתרום להפחתה בזיהום אוויר בפעולות פשוטות
 
*קניה מבוקרת של מזון שלא תביא לזריקת מיותרת
*שימוש חוזר במוצרים כמו שקיות ניילון, בקבוקים ובגדים
*החלפה/ קניית מוצרים יד שנייה
*השכרה / השאלת מוצרים כאשר השימוש לזמן קצר או חד פעמי
*הליכת מרחק קצר במקום נסיעה ברכב
*העדפת תחבורה ציבורית על רכב פרטי
*נסיעות משותפות עם קולגות עבודה
*הסעות מאורגנות
*שימוש במוצרי חשמל חסכוניים
*שימוש במוצרים רב פעמיים במקום חד פעמיים
 
 
 
רוצים לדעת מה איכות האוויר שלכם?

לנוחיותכם מדריך להתמצאות בנתוני איכות אוויר באתרי הרשויות

 
 
נתקלתם במפגע סביבתי - זיהום אוויר/מים/קרקע?

*פנו ליחידה הסביבתית הפועלת ברשות המקומית שלכם או למוקד העירוני 106
*פנו למוקד הסביבה של המשרד להגנת הסביבה או חייגו *6911

 

 
 
 
 מאמרים בנושא זיהום אוויר:
 

צרו קשר للاتصال بنا

דרכי התקשרות עם עמותת אזרחים למען הסביבה

משרד העמותה: רחוב הנפח 10, קומה 1, כרמיאל

אימיילinfo@cfenvironment.org.i

פקס:  04-9978837

הצטרפו אלינו انضموا إلينا

אתם כאן: דף הבית זיהום אוויר