כולנו אזרחים למען הסביבה

 

 

 

 

 

 

 

 

חקלאות מקיימת / חקלאות בת קיימא (Sustainable agriculture) היא חקלאות שתומכת בחברה ובסביבה, מאפשרת קיום מכובד בדור שלנו, ובדורות הבאים.

כמו במקומות רבים בעולם, גם בישראל עומדות שתי אפשרויות עיקריות בפני עתיד החקלאות, והבחירה בינהן היא בסופו של דבר בחירה ערכית: המסלול האחד הקיים בפועל של החקלאות כענף תאגידי, הוא מסלול של התנגשות באדם ובסביבה, שבמהלכו נפגעת בריאות האדם ונפגעים משאבי הסביבה באופן קשה ובלתי הפיך. החקלאות התאגידית מובילה לכליה של המגוון הביולוגי, מעודדת חד זניות המהווה גן עדן למזיקים, והופכת את הגידול לתלות בחומרי הדברה שההשלכות שלה הן מהמדאיגות ביותר בכל תחומי החקלאות בארץ. בנוסף נשענת החקלאות התאגידית על מקורות דשן סינטטיים עצומים, כדי לפצות על מה שבאופן טבעי נלקח מהקרקע.

האפשרות השניה, היא בחירה במסלול התומך בחברה ובמשאבי הסביבה, ומאפשרת קיום כלכלי מכובד לכולם. מערך הבנוי ממשקים קטנים ומכלכלה מקומית, ששומר על משאבי הסביבה, מעודד קהילתיות ומספק מזון בריא ונקי מחומרי הדברה מסוכנים. חקלאות מקיימת, שומרת על הקרקע כמשאב חי, עשיר במגוון עצום של מיקרו אורגניזמים המהווים את המרכיב העיקרי של פוריות האדמה, מגינה עליה מפני בעיות סחיפת הקרקע הקשות המהוות את אחת הבעיות המרכזיות בחקלאות בארץ ובעולם.

לקריאה נוספת:

הארגון לחקלאות ביו-אורגנית בישראלאנדרז אמי אטינגר; חקלאות בת קיימא בישראל, הדו"ח השני של Worldwatch ישראל, 2001.

חקלאות בת קיימא באקו ויקי

 

 

 

מאמרים בנושא חקלאות מקיימת:

צרו קשר للاتصال بنا

עמותת אזרחים למען הסביבה, ת.ד. 1075 פקיעין 24914

טלפון: 04-9997550     

פקס:  04-9978837

הצטרפו אלינו انضموا إلينا