פרויקט שקט תעשייתי

 חלק עיקרי מפעילות הארגון מאז הקמתו ועד היום נסב על אזורי תעשייה בכלל ומפעלים תעשייתיים מסוימים בפרט. מדיניותן של ממשלות ישראל לדורותיהן הייתה לקדם תעשייה, בעיקר בפריפריות, כחלק מתנופת הפיתוח וההתיישבות, דבר אשר גרם לריבוי אזורי תעשייה ומפעלים בודדים, אשר הוקמו ללא תשתיות מספקות ובהיעדר תכנון סביבתי נכון, סמוך ליישובים ולמקורות מים שפירים בגליל למשל. ישראל היא מדינה קטנה וצפופה, ולכן היא נחשבת לאחד האזורים הצפופים בעולם ובתוך שטח קטן מ-10,000 קמ"ר נמצאת אוכלוסייתה שמונה כ- 8 מליון אנשים, אזורי תעשייה גדולים וקטנים, תחנות כוח ועבודות חקלאיות אינטנסיביות אשר באים במגע ישיר עם מרכזי אוכלוסיה. רבות מהתעשיות בישראל קיימות הודות לחשיבותן האסטרטגית בלבד, וללא רציונל כלכלי או חברתי לחלק מהן. ברוב אזורי התעשייה כבר הוסב נזק זיהומי בלתי הפיך למשאבי הטבע: זיהומי קרקע ומים קשים או זיהום נחלים וים.

 

תרומה

 

מחקר וכתיבת סדרת הדו"חות שקט תעשייתי                        

לאחר פעילות ארוכת שנים נגד מפעלים מזהמים מסוימים בצפון התחילה אל"ס לאסוף מידע באופן שיטתי על מפעלים מענפים שונים, לנתח אותו ולפרסמו בסדרת דו"חות שקיבלו את הכותרת "שקט תעשייתי", המופיעים באתר אינטרנט מיוחד לפרסום ממצאי דו"חות אלה. הכותרת "שקט תעשייתי" [1] מתארת מצב שקט יחסית, אשר מאפשר התנהלות מאד בעייתית. בדוחות, אנחנו עוקבים באופן מעמיק אחר אופן הפיקוח השוטף של הרשויות, על אופן התנהלותם הסביבתית של מפעלים תעשייתיים, ובודקים מה מידת עמידתם בדרישות הסביבתיות שנקבעו להם על פי חוק.

הדו"חות בוחנים מי מנטר, מי מפקח על הניטור, ומי מפקח על פעילות המפעל, אוסף את הנתונים שנצברו במהלך הפיקוח ובהמשך לפי הצורך, במקרים של עבֵרות לכאורה, אוכף את החוק. איסוף המידע אודות תעשיות לצורך הכנת הדו"חות נעשה בעיקר באמצעות בקשות לפי חוק חופש המידע מהרשויות השונות (המשרד להגנת הסביבה, איגודי ערים ויחידות סביבתיות ורשויות מקומיות). לצערנו, ובניגוד לאמור בחוק, מרבית הרשויות ממשיכות להערים קשיים מסוגים שונים בדרך לפרסום מידע על מפעלים והעברתו לאזרח, ולכן, המשכנו במקביל לקדם את יישום חוק המידע הסביבתי שיזמנו בשנת 2002 שמטרתו לחשוף לידיעת הציבור מידע סביבתי מסוגים שונים. עוד על הבעיות באיסוף מידע מהרשויות: קשיים באיסוף מידע, דוח יישום תקנות חופש המידע הסביבתי ברשויות ציבוריות 

 

 

תוצאות

העלאת המודעות של הרשויות המקומיות לנושא המידע הסביבתי ולחשיבות תפקידן כזרוע ביצועית נוספת, העלאת מודעות של הנהלות המפעלים לבעיות הסביבתיות וחשיבות השקיפות במידע, היענות ושיתוף פעולה מטעם גורמים בתעשייה, והתחלה של שיתופי פעולה ויוזמות עם התאחדות התעשיינים, הרצאות במכללות, אוניברסיטאות ועוד. הדוחות כוללים סקירה של רשימת החומרים המזהמים הנפלטים מהמפעלים והשפעתם על הבריאות.

 

 

שקט תעשייתי חולצה
 

 

 

לפרטים נוספים/שאלות

טלפון: 04-9997550

 

 

 

 


[1] פנינו לאקדמיה ללשון עברית כדי להבין יותר את המשמעות של המונח "שקט תעשייתי" בישראל וזו התשובה שקיבלנו:

"הצירוף "שקט תעשייתי" לא נדון באקדמיה ללשון העברית. לפי המילון "רב-מילים" ומילונים אחרים הצירוף הזה מציין מושג ביחסי עבודה ועניינו 'מצב שבו העובד והמעביד או המשק כולו מתפקדים לפי סדר העבודה הרגיל בלי שביתות וסכסוכי עבודה וכיוצא בהם'. נראה שבלשון הדיבור משתמשים בצירוף גם בהרחבה, מחוץ לתחום העבודה, במשמע התנהלות בלי סכסוכים. הצירוף המקביל האנגלית הוא industrial peace, וייתכן שהצירוף העברי נוצר בעקבות הצירוף האנגלי.

קשה לומר כמה נפוץ וכמה מקובל השימוש האירוני בצירוף "שקט תעשייתי"- במובן של שלווה רק לכאורה, מצב שנראה תקין אך אינו מניח את הדעת באמת. ודאי אין זה השימוש העיקרי של הצירוף, ואין הוא מתועד במילונים, אבל אפשר להתרשם הוא קיים במציאות, בעיקר בלשון המדוברת".

ד"ר קרן דובנוב, האקדמיה ללשון עברית

 

צרו קשר للاتصال بنا

דרכי התקשרות עם עמותת אזרחים למען הסביבה

משרד העמותה: רחוב הנפח 10, קומה 1, כרמיאל

אימיילinfo@cfenvironment.org.i

פקס:  04-9978837

הצטרפו אלינו انضموا إلينا

אתם כאן: דף הבית מה אנחנו עושים תעשייה דוחות שקט תעשייתי