אזרחים הסובלים ממפגע סביבתי שמסכן את בריאותם או פוגע באיכות החיים שלהם, או עוול שנגרם מצד רשות או תאגיד - יכולים להגיש תביעה פרטית או תביעה ייצוגית כנגד מפירי חוק בצורה יעילה ע"י שימוש בכלים אזרחיים ומינהליים.

השופט אליקים רובינשטין ברע"א 9615/05‏ ‏ אירית שמש נ' פוקצ'טה בע"מ:
"אכן, הרשויות צריך שיעשו מלאכתן כפי שהטיל עליהן המחוקק בפיקוח ובאכיפה. ואולם, כבדותה ואיטיותה של פעולת הרשויות מצדיקה לפתוח פתח ל"אכיפה אזרחית", כך שהאזרח האיכפתי המבקש לשמור את בריאותו ובריאות הציבור יוכל להשפיע אף הוא לתקנת הרבים".

החלק הטוב באכיפה האזרחית הוא חיזוק מעמד הפיקוח ואכיפת החוק בכלל במדינה, ויצירת תקדימים שיש בכוחם להשפיע גם אל מעבר למקרה שנידון בתיק המשפטי המסויים. מצד שני האצלת סמכויות האכיפה לידי האזרחים עלולה להחמיר את העדר האכיפה מצד הרשויות עד כדי מצב בו הרשויות "סומכות" על האזרחים שיבצעו את פעולות האכיפה במקומן, ולזנוח לחלוטין את האכיפה - עיקר תפקידן.

 

דוגמאות לאכיפה אזרחית שיזמה העמותה:

עתירות נגד רשויות מקומיות בגין מפגעי פסולת

סגירת תחנת מעבר לפסולת בערערה

תחנת המעבר שתפקדה בפועל כאתר פסולת בעייתי, וגרמה הרבה מפגעים ושריפות שפגעו בתושבי השכונה, תהפוך בקרוב לגן ציבורי, בעקבות הליך משפטי שהגשנו נגד המועצה עם תושב השכונה.

השלכת ושריפת פסולת לא חוקית בשטח מטה אשר ומזרעה

עתירה לבית המשפט המחוזי בחיפה נגד הרשויות המקומיות מטה אשר ומזרעה ונגד איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי, בטענה שהם מועלים בתפקידים ובחובתם כלפי תושביהם, בכך שהם לא מטפלים בבעיית השלכת ושריפת פסולת לא חוקית. בעתירה מבקשת העמותה מבית המשפט להוציא צו שמחייב את הרשויות הנ"ל לפנות ולנקות את כל מצבורי הפסולת שנמצאים בשטחים שבין מזרעה וקיבוץ עברון ומסביב, ולנקוט באמצעים סבירים ואפקטיביים כדי לשמור על הניקיון ולמנוע שריפות של פסולת מכל סוג שהוא באזור הישובים.
בית המשפט המחוזי קיבל את העתירה שהגשנו וחייב את הרשויות לטפל במפגעי הפסולת ובבעית שריפות הפסולת שקיימת כבר שנים בשטחים שבין הכפר מזרעה וקיבוץ עברון.

תחנת הפסולת הפיראטית בפקיעין

פסק הדין שניתן בהסכמה בין שני הצדדים אישר כי מאז הגשת העתירה, המועצה המקומית השלימה את תהליך ניקוי וסגירת התחנה והתחייבה שלא תופעל כל תחנת מעבר אחרת בתחומי הישוב. כמו כן, התחייבה המועצה לבצע את הפעולות הנדרשות לשמירה על ניקיון הישוב ומניעה של מפגעים מסוג זה בעתיד.

מפגעי פסולת פיראטית בגליל המערבי

עתירה לבית המשפט העליון התובעת מהשר לאיכות הסביבה, רשות הניקוז גליל מערבי, מנהל מקרקעי ישראל ו- 9 רשויות מקומיות, לטפל מיידית ב- 19 מפגעי פסולת פיראטיים בגליל המערבי. למרות שנתבקשנו למשוך את העתירה הצלחנו להעלות את הנושא למודעות הציבורית בכלל, ושל הרשויות בפרט. פעילות האכיפה וביצוע מבצעי נקיון וצווי נקוי באתרים הללו מצד הרשויות, נעשתה בעיקר לאחר הגשת העתירה, והיא ללא ספק תוצאה ישירה של הפעילות המאומצת הזו.

ביזיון בית המשפט

צו ביזיון בית משפט בהמשך לתובענה הייצוגית בעניין חוד פלדה

בקשה לקבלת צו ביזיון בית המשפט נגד מפעל חוד פלדה בעכו לאחר שהמפעל לא עמד בהתחייבויות שלו על פי הסדר הפשרה בתובענה הייצוגית שהוגשה נגדו בשנת 2006.

תובענות ייצוגיות

זיהום קרקע וריח מקומפוסט שלוחות

בקשה לאישור תובענה ייצוגית נגד "קומופוסט שלוחות" בטענה כי אתר הקומופסט קולט כמות בוצה הגבוהה מיכולת הקיבול שלו, ומפזר בוצה גולמית ולא מעובדת בשדות החקלאיים באזור – לרבות כאלו המשמשים לגידולי מאכל אדם. בתום חקירה של המשטרה הירוקה, הגיש המשרד להגנת הסביבה כתב אישום חמור נגד תאגיד "קומפוסט שלוחות" החברה המפעילה ומנהליה בגין זיהום מקורות מים, מפגעים תברואתיים חמורים ודיווחים כוזבים. כתב האישום שהוגש ע"י המשרד להגנת הסביבה מחזק את טענות העמותה.

מפגעי ריח ממפעל אלקון במפרץ חיפה

בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד מפעל אלקון שהוא אחד המפעלים המזהמים ביותר באזור מפרץ חיפה ואשר היה אחראי במשך שנים רבות למפגעי ריח חזקים ביותר באזור הקריות וחיפה. התובע, תושב קרית חיים, מבקש מבית המשפט המחוזי בחיפה, בשמם של תושבי האזור, לחייב את המפעל בפיצוי התושבים על הנזק שנגרם להם כתוצאה ממפגעי הריח וזיהום האוויר הנ"ל. התביעה הוגשה באמצעות עורכי הדין נפתלי גולן ועורכת הדין ג'מילה הרדל ואכים מנהלת המחלקה המשפטית של עמותת אזרחים למען הסביבה.

אירוע דליפת הברום הרכבת ישראל

בקשה לתובענה ייצוגית נגד רכבת ישראל בשם תושבי דימונה וסביבתה, אשר נפגעו כתוצאה מאירוע דליפת הברום שאירע ביום 14.3.16. התביעה הוגשה ע"י תושבת דימונה בטענה כי נגרם לה ולתושבי האיזור נזק שמתבטא ברגשות פחד וחרדה כתוצאה מהאירוע והשלכותיו, וכי הם מרגישים מאוימים ושאין מי שמפקח על כך שאירוע דומה או יותר חמור יקרה שוב.

עתירות חופש מידע

מידע על פליטות ממפעלים במפרץ חיפה

עתירה מינהלית בבית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה לצוות על המשרד להגנת הסביבה להעביר לידיה מידע על הפליטות ממפעלים במפרץ חיפה. בעתירתה ציינה העמותה כי היא רואה בחומרה רבה את העובדה שהמשרד שם בפניו את האינטרסים של המפעלים לפני האינטרסים של הציבור ושל הסביבה ואף מגונן הגנת יתר על המפעלים הכי גדולים ומסוכנים במדינה.

 

 

 

 

מאמרים בנושא אכיפה אזרחית:

עתירה בשפרעם יוני 2018
הגשת עתירה מנהלית נגד המועצה המקומית ערערה 27.12.17
הסוף לתביעות ייצוגיות?
רשות הטבע והגנים מתעלמת מהשפה הערבית 12.9.17
עובדת לשעבר במשרד להגנת הסביבה מעידה על התנהלות אכיפה כושלת
בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד מפעל אלקון במפרץ חיפה, הוגשה ביום 15.8.16
'עקרון הזהירות המונעת' בחקיקה סביבתית
חוק השקיות (החוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד פעמיות, התשע"ו-2016)
המשרד להגנת הסביבה מתכוון לוותר על כסף ממפעלים מזהמים
בעקבות העתירה של העמותה תחנת הפסולת הפיראטית בפקיעין נוקתה ונסגרה
תביעה ייצוגית נגד רכבת ישראל בעקבות אירוע הברום בדימונה 22.3.16
ביהמ"ש חייב את המועצה האזורית מטה אשר ומועצת מזרעה לטפל בתופעת שריפת הפסולת 13.3.16
עמותת אזרחים למען הסביבה פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לפתוח בחקירה פלילית נגד בכירים במשרד להגנת הסביבה 3.3.16
השלכה ושריפת פסולת לא חוקית במועצה האזורית מטה אשר והמועצה המקומית מזרעה - עתירה נובמבר 2015
כתב אישום נגד "קומפוסט שלוחות" בגין זיהום שדות חקלאיים בבוצה מסוכנת 14.12.15
המועצה המקומית פקיעין התחילה בניקוי המפגעים 3.12.15
דיון בתביעה נגד מפעל חוד פלדה 20.10.15
עמותת אזרחים למען הסביבה הגישה עתירה מנהלית נגד המועצה המקומית פקיעין 21.9.15
בקשה לקבלת צו ביזיון בית המשפט נגד מפעל חוד פלדה בעכו 19.7.15
עתירה נגד המשרד להגנת הסביבה על אי מסירת מידע מלא על הפליטות ממפעלים במפרץ חיפה - יוני 2015
הצעת חוק המזהם משלם: נאומו של ח"כ דב חנין בפני מליאת הכנסת 2007
חוק "המזהם משלם" אושר: יוכפלו קנסות לעבריינים סביבתיים 2008
אושר לקריאה שנייה ושלישית: חוק "המזהם משלם" 2008
המזהם הולך לשלם 2007
המזהם ישלם - קריאה טרומית 2006
הצעת חוק "המזהם משלם" 2006
חוק המזהם משלם
תביעת המיליארד נגד "חוד פלדות" - 2007
הצעת חוק בנוגע לפרסום מידע סביבתי 2003
שריפת פסולות - עתירה לבית המשפט העליון 2002

צרו קשר للاتصال بنا

דרכי התקשרות עם עמותת אזרחים למען הסביבה

משרד העמותה: רחוב הנפח 10, קומה 1, כרמיאל

אימיילinfo@cfenvironment.org.i

פקס:  04-9978837

הצטרפו אלינו انضموا إلينا

אתם כאן: דף הבית מה אנחנו עושים אכיפה אזרחית