זיהום מקורות מים וים נעשה בעיקר ע"י הזרמה ישירה של תמלחות ושפכים וכתוצאה מתקלות במתקני טיהור שפכים, מפעלים וכלי שייט. מזהמים כמו אבץ, ונדיום, אמוניה, נחושת, כרום, מוליבדן, נתרן, ארסן, אנטימון, חנקן, מנגן, כלורידים, קדמיום, שמן מינרלי וציאנידים הם רק חלק מהחומרים שמגיעים למקורות המים ומשם לכל שרשרת המזון. כאשר מדובר בחומרים המצטברים ברקמות מהר יותר מקצב פירוקם נעשית הגברה ובעלי החיים הנמצאים ברמות העליונות של שרשרת המזון, כמו האדם, חשופים לפגיעה הגדולה ביותר.

המשרד להגנת הסביבה נותן היתרי הזרמה לים למפעלים, מסופי הזרמה, מתקני התפלה ומתקני טיפול בשפכים ובכך מאפשר הזרמה מסיבית של שפכים, קולחים ותמלחות למקורות המים ברישיון.

מקורות פליטה לים 

ישנם מספר מפעלים בארץ המבצעים הזרמה ישירות לים התיכון או דרך נחלים ע"י היתר הזרמה לים. שאר המפעלים מזרימים תמלחות אל הים דרך מסופי הזרמה (תמלחות המפעלים מגיעות אל המסוף באמצעות מכליות כביש) וקולחים דרך מערכת הביוב אל אחד מעשרות מתקני טיהור השפכים (בהם השפכים עוברים טיפול). נכון לשנת 2015 ישנם 6 מסופי הזרמה לים ו-8 אתרים מוסדרים לפינוי תמלחות באמצעות צינור למוצא קיים הקולטים שפכים ותמלחות מלמעלה ממאה מפעלים. תמלחות המוזרמות דרך מסופי הזרמה עוברות דגימת חומציות, עכירות ומוליכות החשמלית בלבד.  לעיתים קרובות שפכים מוזרמים ממפעלים ישירות לים או דרך נחלים גם אם עברו רק טיפול חלקי או כלל לא עברו טיפול.

פינוי שפכים למתקני טיפול צריך לעמוד בתקנים אך אין מי שמפקח. מבדיקה שערכנו בשנת 2010 בדו"ח שקט תעשייתי – "מי מפקח על המפעלים במדינה – מערב הגליל" עולה כי 76% מהמפעלים בצפון (מתוך 25) אינם עומדים בתנאים שנקבעו להם [עמידה בתקנים, במספר הבדיקות או בדיווח לגורם המפקח] בתחום השפכים.

 

תקלות במפעלים, מט"שים וכלי שייט הן לא דבר נדיר, וכשאלו קורות נפלטים למקורות המים מזהמים רבים בצורה גולמית ופוגעים בסביבה. דוגמא למזהמים שנפלטו למקור מים בשנת 2013 ממכון לטיהור שופכין חיפה בלבד:

זיהום מקור מים בחיפה

 

 

סוגי הזרמות:

שפכים - מפעלים שאין בידיהם היתר הזרמה מזרימים שפכים תעשיתיים וביוב אל מתקני טיהור שפכים (מט"ש) לשם טיפול. מפעלים להם היתרי הזרמה נדרשים לטהר את שפכיהם עפ"י הטכנולוגיה הטובה ביותר הקיימת לפני ההזרמה.

קולחים - שפכים מטופלים שניתן להחדיר לתת הקרקע או להשתמש בהם להשקיה. עיקר הבעיה היא שהטיפול משאיר חיידקים ווירוסים במי הקולחים כך שהשקיה יכולה להביא לזיהום מי שתייה וגידולי שדה.

תמלחות - הזרמת תמלחות ממפעלים בעייתית בגלל עומס המלחים הגבוה במיוחד ומזהמים נוספים הנמצאים בתמלחות (מקור התמלחות ממפעלי מזון מגיע בעיקר מהכשרת בשר).

מי רכז התפלה - המים שנשארים לאחר תהליך ההתפלה מסולקים לים, הבעיה היא שריכוז המלח בהם גבוה פי שתיים ממימי הים והם מכילים כימיקלים שונים.

מי נגר עילי - גשמים חזקים שהקרקע לא מסוגלת לספוג מעבירים זיהומים לים, נחלים, אקוויפרים ואגני ניקוז משטחי מפעלים מזוהמים הקרובים למקורות מים, ממט"שים העולים על גדותיהם ומכל מקום בו נשטפים מזהמים לקרקע ו/או למקורות מים.

 

 

זיהום מקורות מים:

זיהום הים התיכון

מפרץ חיפה הוא האזור הימי המזוהם ביותר בארץ.

דו"ח של המכון לחקר הימים האגמים משנת 2002 קובע: המפרץ מכיל ריכוזים גבוהים של מתכות, כגון קדמיום וכספית. מדינת ישראל מתייחסת אל הים התיכון כאל מזבלה ימית והנזק הוא בלתי הפיך.

מזהמים עיקריים: מפעל תעשיות אלקטרוכימיות ונחל הקישון אליו מוזרמים שפכים ממפעלים רבים במפרץ חיפה.

צב ים 
צב ים שנשטף לחוף
כספית במתחם תעשיות אלקטרוכימיות 
קרקע מזוהמת בכספית, מתחם תעשיות אלקטרוכימיות

 

זיהום הכנרת

אל הכנרת מגיעים מזהמים מגלישת שפכים וקולחים ביתיים ממכוני טיהור למי הכנרת ולנחלים באגן היקוות הכנרת, שטפונות הסוחפים חומרי דישון והדברה משדות חקלאיים ושפכים מרפתות היישר למימי הכנרת, זיהום דלק ושמן מנועי סירות ופסולת שמשאירים אחריהם המבקרים בחופים.

 

זיהום מפרץ אילת

מפרץ אילת ושוניות האלמוגים בפרט, נמצאים בסכנה עקב פגיעה פיזית בשוניות של כלי שייט וכתוצאה מבנייה, מזיהומי דלק ושמן שמקורם במנועים, דשנים מכלובי דגים ואבק ממקורות תעשייתיים.

תכנית ניטור מפרץ אילת של המכון הבינאוניברסיטאי למדעי הים באילת מפרסם דוחות

 

ביוב מבסיסי צה"ל

עד היום צה"ל לא קיים את החלטת הממשלה מיוני 2010 להקצות 400 מיליון שקל לחיבור 150 בסיסי צה"ל לתשתיות ביוב שישימו סוף לזיהום הקרקע ומקורות המים, למרות שבשנת 2012 התחייב לסיים את הפרויקט עד 2015 - המצב כיום הוא שרוב בסיסי צה"ל עדיין מזרימים ביוב לטבע.

 

תכנית חוף נקי

תכנית  חוף נקי של המשרד להגנת הסביבהפועלתהחל משנת 2005, היא לשמור לאורך כל השנה על ניקיונם של החופים הבלתי מוכרזים והפתוחים ועל משאבי הטבע שלהם. כדי להגשים מטרה זו פועלת התכנית בארבעה צירים מרכזיים השלובים זה בזה: ניקוי חופים, חינוך, הגברת מודעות הציבור בעזרת הסברה ופעילות פיקוח ואכיפה. במסגרת התוכנית מעבירים הרצאות בנושא הפסולת הימית והדרכות של ניקיונות חוף - ללא כל עלות.

 

 

קישורים:

מרכז המידע הימי הלאומי של מכון חקר ימים ואגמים לישראל מפרסם מידע אודות מצב מימי הים התיכון, הכנרת וים המלח.

ים תיכון - איכות מימי החופין ותכנית הניטור הלאומית בים התיכון

כנרת - ניטור הכנרת באתר מרכז מידע כנרת

ים המלח - תחנות ניטור ים המלח באתר מרכז המידע

נחלים - דוחות ניטור באתר המשרד להגנת הסביבה

מפרץ אילת - תכנית ניטור של המכון הבינאוניברסיטאי למדעי הים באילת

זיהום קרקעות בישראל, המשרד להגנת הסביבה

אחרינו המבול - פרק חמישי: "קול הנחלים" - על התפלה, מי קולחין, זיהום קרקעות וטיפול בשפכים, רשות השידור

 

 

 מאמרים בנושא זיהום ים ומקורות מים:

צרו קשר للاتصال بنا

דרכי התקשרות עם עמותת אזרחים למען הסביבה

משרד העמותה: רחוב הנפח 10, קומה 1, כרמיאל

אימיילinfo@cfenvironment.org.i

פקס:  04-9978837

הצטרפו אלינו انضموا إلينا

אתם כאן: דף הבית זיהום ים ומקורות מים