2021 - זוהי השנה הצפויה לסגירת מיכל האמוניה. האמנם?

 

מכל האמוניה בבעלות 'חיפה כימיקלים' הוקם ב-1989. הוא מסוגל לאחסן 12 אלף טונות של אמוניה, והוא מרכז את כל האמוניה המיובאת לישראל:

70% מהאמוניה היא לשימוש עצמי של 'חיפה כימיקלים', 25% לשימוש מפעל 'דשנים וחומרים כימיים' ו- 5% בלבד משמשים את שאר התעשיות בישראל (בעיקר עבור מערכות קירור).

שימוש והפצת אמוניה בישראל

משמעות פגיעה במיכל יכולה להביא, על פי הערכות, למות אלפים מתושבי האזור. המיכל נתון לסכנת נפילת טיל / תקלה / אסון טבע / רעידת אדמה ועוד. כיוון שהמיכל לא מוגן בחלקו העליון (באישור פיקוד העורף), פגיעת טיל במיכל, כפי שנסראללה מאיים לעשות, תהיה אסון של ממש.

מיכל האמוניה - במילה אחת: מחדל

בסוף שנת 2013 החליטה ממשלת ישראל על הקמת מפעל לייצור אמוניה במישור רותם ובכך להפסיק את ייבוא האמוניה ואחסונה במיכל. ביוני  2015 השלב השני במכרז להקמת המפעל פורסם אך יזמים התעכבו בגלל חוסר כדאיות כלכלית הנובע ממחירי הגז הגבוהים.

יש לזכור שהמיכל פועל כל העת ללא רישיון עסק.

ביוני 2016 הודיע המשרד להגנת הסביבה כי המדינה תעניק 220 מיליון שקלים ליזם שיעתיק את המיכל למישור רותם, בנוסף, על פי ההסכם שנחתם עם האוצר, יגובה היזם בעוד 400 מיליון שקלים, כרשת ביטחון בתקווה שזו תביא יזם לעניין. ההערכות על סגירת מיכל האמוניה מדברות על שנת 2021. הפעילים והתושבים לא אופטימיים.

 מיכל האמוניה

ב- 6.7.16 פרסם דן לביא ב'ישראל היום' כי מתכתובת המדינה עם היזמים עולה כי המדינה אינה מתחייבת במכרז לסגור את המיכל בחיפה, ואינה מתחייבת לאסור את ייבוא האמוניה למיכל

 

 

 

 

אירועים אחרונים:

17.2.16 - נסראללה מאיים לפגוע במיכל האמוניה

פברואר 2016 - נסגר המכרז להקמת מפעל ליצור אמונה בנגב - היזמים לא הגישו הצעות

יוני 2015 - פסקו שופטי בג"ץ כי על המשרד להגנת הסביבה למצוא פתרון ביניים לרישוי המיכל עד להעתקתו

 

 

 

בתקשורת:

המשרד להגנת הסביבה הבטיח שעד שנת 2021 יועבר מכל האמוניה המסוכן מחיפה לנגב, אך מרוב התחייבויות שלבסוף לא קוימו, התושבים לא מוצאים בהצהרה הזו נחמה

 

"פצצת הגרעין של נסראללה": צעד נוסף לסגירת מיכל האמוניה בחיפה, עדי חשמונאי, וואלה!NEWS

המתמודדים במכרז להקמת מפעל לייצור אמוניה בנגב קיבלו טיוטת ההסכם עם המדינה. למרות ההבטחה הראשונית כי המפעל יוקם עד 2015, ההערכה כעת היא כי המיכל המסוכן ייסגר רק בשנת 2021. "העובדה שהמיכל לא נפגע היא בגדר נס"

 

סגירת מיכל האמוניה בחיפה: אולי ב-2021, 22.6.16, יאיר קראוס, nrg

לאחר שנים של מאבק בנושא מיכל האמוניה בחיפה, הודיע מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה על פרסום מכרז להקמת מפעל אמוניה במישור רותם. פתיחת המפעל בדרום עתידה להביא תוך 5 שנים, לכל הפחות, לסגירתו של מיכל האמוניה המסוכן במפרץ חיפה

 

"מפעל האמוניה בחיפה יפונה עד 2021", 22.6.16, אילנה קוריאל, Ynet

המשרד להגנת הסביבה סגר את התנאים הסופיים למכרז להעברת מיכל האמוניה ממפרץ חיפה לדרום הארץ. מקימי המפעל יקבלו מענק של עד 240 מיליון שקל וערבות מדינה. תוך כך, דו"ח איכות האוויר של המשרד להגנת הסביבה מציג ירידה ניכרת בזיהום האוויר במפרץ חיפה

 

 

 

 

 

צרו קשר للاتصال بنا

דרכי התקשרות עם עמותת אזרחים למען הסביבה

משרד העמותה: רחוב הנפח 10, קומה 1, כרמיאל

אימיילinfo@cfenvironment.org.i

פקס:  04-9978837

הצטרפו אלינו انضموا إلينا

אתם כאן: דף הבית 2021 - זוהי השנה הצפויה לסגירת מיכל האמוניה. האמנם?